Nowy Targ
Upamiętnienie Żydów z Nowego Targu.
W tym celu zainstalowane zostaną dwa pomniki pomnik Centralny z imiennym upamiętnieniem identyczny jak w Krościenku, Grybowie, Czarnym Dunajcu czyli symbol pękniętej macewy oraz drugi pomnik/pomniki „macewa pamięci” instalowana przy masowym grobie/grobach, który będzie odpowiednio oznaczony, zabezpieczony na terenie cmentarza wiemy o ponad 700-1000 ofiarach egzekucji na cmentarzu. Całość zostanie opatrzona tablicami edukacyjnymi.
Edukacja
Realizując projekt chcemy by nasza praca w mieście odbiła się echem i doprowadziła do refleksji. Chcemy docierać zarówno do uczniów szkół jak i mieszkańców miasta. W szkołach przeprowadzimy lekcję na temat Zagłady ich sąsiadów (alternatywnie online lekcje). Z około 100 uczniów pojedziemy na wycieczkę/pielgrzymkę pamięci do Bełżca (alternatywnie spotkanie online z Ewą Koper z MMP w Bełżcu). Uczniowie na ochotnika wezmą udział w porządkach na cmentarzu a wybrane szkoły po zakończeniu projektu obejmą patronat nad pomnikiem/cmentarzem. Ideą naszych działań jest by pomnik nie zjawił się znikąd tylko by wywołać dyskusję, pobudzić lokalną społeczność do działania by choć część z nich utożsamiała się z projektem i pracą na rzecz ofiar. Angażując młodzież szkoły w przyszłe działania po projektowe stwarzamy szanse, iż sama wizyta i zdobycie wiedzy z pobytu w tym miejscu pozwoli na minimum wiedzy i zrozumienia czym była zagłada.
Uroczystość
Finałem projektu będzie uroczystość na cmentarzu wieńcząca prace. Ma to być symboliczny pochówek ofiar dlatego przeprowadzimy go z godnością i w uroczysty sposób z udziałem potomków, Rabina, przedstawicieli innych wyznań, lokalnej społeczności, gości. Odczytując ponad 2000 ofiar z imienia i nazwiska.