Pogrzeb drugiej dziewczynki

Starania by udało się także pożegnać drugą dziewczynkę nie ustawały. Trwały prace ekspertów i wierzyliśmy, że uda się przeprowadzić pogrzeb tak jak ostatnio. Liczyliśmy na zrozumienie bowiem z jednej strony ważne jest by zgodnie z tradycją do pochówku doszło jak najszybciej z drugiej trwały prace ekspertów, które ze względu na stopień zaawansowania normowały określone procedury i nie był znany dokładny czas prac. Jednak zgodnie z filozofią działań Ludzie, nie liczby nie poddaliśmy się i próbowaliśmy godnie pożegnać dziewczynkę. Nawet jeśli byłoby kilka osób to będą dla Nich.

Jednak udało się  i dzisiaj pożegnaliśmy kolejną ofiarę tym samym tragiczna historia dziewczyn zakończyła się wspólnym pożegnaniem. Dziękujemy wszystkim za obecność.


Dopisaliśmy ostatni rozdział w historii dwóch dziewczyn, kobiet zamordowanych 79 lat temu. Mimo niepokoju, że nie udało się odszukać miejsca spoczynku tydzień temu dziś ta historia ostatecznie znalazła zakończenie i dziewczyny spoczęły obok siebie. Dzięki pracy ekspertów udało się ustalić więcej szczegółów tej tragicznej historii. Przypomnijmy, że przeniesienie ofiar było podyktowane ochroną grobu, który znajdował się przy strumieniu, który podmywał grób. O pamięć tej tragicznej historii dziewcząt przez lata dbała Inga Marczyńska ziemski anioł stróż. Mimo wywalczonych zgód, decyzji niemożliwe było dojście do mogiły bowiem właściciel przez lata pozostawał niewzruszony. Dołączyliśmy do walki Ingi po jej apelu o pomoc. Przez rok żyliśmy tą historią. By dwa dni pochówków stały się faktem, prawdziwą droga z wieloma wybojami i przeciwnościami. Dziękujemy: Tomasz Michałowski za wielką pomoc w tej sprawie, panu Edwardowi Haluchowi za projekt i wykonanie pomnika, pani Beacie Steinhoff za organizację przewozu dziewcząt karawanem bezinteresownie , Rabinowi Yehoshua Ellis za trudną, ale jakże ważną pracę na miejscu pochówku oraz Rabin Michael Schudrich, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie z Adam BartoszNatalia GancarzMagda Michal BartoszKomisja Rabiniczna do spraw Cmentarzy Aleksander Schwarz i Agnieszka Nieradko, Urzędowi Wojewódzkiemu, Fundacja ORLEN, wszystkim darczyńcom naszej zbiórki i osobom aktywnym na fb gdyby nie Państwa  nie udało by się.

Dziś stojąc nad grobem w Tarnowie z Ingą kiedy cmentarz opustoszał nie mogliśmy uwierzyć, że ten dzień nadszedł. Jest tyle emocji, które nam towarzyszą, a którymi tak trudno się podzielić czy je wyrazić, że już na zawsze będą naszym doświadczeniem współpracy, przyjaźni dla dobra ofiar dla dobra zamordowanych dziewcząt. Dziękuję wszystkim, którzy byli z nami na miejscu i przed ekranami podczas transmisji live.

 

Fundacja Rodziny Popielów Centrum
ul. Bohaterów Orła Białego 89
33-300 Nowy Sącz
Regon: 380413377
Nip: 7343559561
KRS: 0000731520
WSPOMÓŻ NASZE DZIAŁANIA
 
Nr konta: 64 1930 1826 2640 0626 9966 0001
IBAN € PL 10 1930 1826 2640 0626 9966 0003
Account Number $ PL 80 1930 1826 2640 0626 9966 0004
Business Identifier Code: POLUPLPR